موسسه اجتماعی - فرهنگی یاس به همت جمعی از زنان ومردان فعال در عرصه های اجتماعی و فرهنگی در سال 1378 تأسيس و به شماره 12840 ثبت و پس از آن فعالیت خود را آغاز کرد. هدف موسسه حمايت از دختران بي‌سرپرست و يا فاقد سرپرست مؤثر و خانواده‌هاي نيازمند آنان تعريف شده است. دختراني كه آرزوهاي بزرگي در سر مي پرورانند و اميد به آينده‌ي روشن، فرصت‌هايي براي بهتر زيستن، تلاش براي ارتقاي توان علمي و تحصيلي،آموزش مهارت هاي زندگي، تشكيل خانواده و يافتن شغل مناسب از جمله ایده آل های آنهاست. زنان و دختران توانمند بايد بتواند بستري مناسب براي درخشيدن و از قوه به فعل رسيدن توانمندي‌هايشان به دوراز آسيب‌ها، تهديدات اجتماعي و ناهنجاري هاي محيط پيرامون بوجود آورند.

هدف اساسي بنيانگذاران موسسه كاهش رنج ومحروميت دختران واجد شرايط و حمايت از تحصيل ايشان و کمک به توانمندسازي جامعه هدف از طریق موارد ذیل می باشد:

- « ارايه خدمات مشاوره »
- «تامين كمك هزينه تحصيلي»
- «آموزش مهارت‌هاي زندگي»
- «ارايه خدمات بهداشتي و درماني»
- «كمك به ازدواج و يافتن شغل مناسب »

که بابيش از يك دهه فعاليت، دستاورد هاي ارزشمندي براي حدود 1000 خانواده نيازمند به ارمغان آورده است . موسسه اجتماعی - فرهنگی یاس در زمره سازمان های غیر دولتی ( NGO ) قرار دارد وطبق اساسنامه، سازماني غير دولتي ،غیر انتفاعی وغیر سیاسی محسوب مي شود.

عملكرد موسسه كاملا شفاف بوده و براي خيرين وحامياني كه هزينه تحصيلي و درماني افراد تحت پوشش را تامين كنند، آگاهي از وضعيت تحصيلي ، سلامت و معيشت آنها و درآمد و هزينه موسسه را فراهم مي كند . موسسه مجاز به انجام فعاليت هاي اقتصادي نيست. از دولت كمك نمي گيرد و صرفا بر منابع مالي خيرين، حاميان وكار داوطلبانه مددكاران و ساير مسوولان متكي است.

فعاليت‌هاي ياس در حوزه‌هاي مددكاري، مشاوره تحصيلي ،خانواده، حمايت از تحصيل دختران ، آموزش مهارت هاي زندگي و سلامت و درمان و ارتقاء فرهنگي افراد تحت پوشش است .

تلاش مؤسسه در جهت رفع مشكلات جامعه ي هدف از طريق جلب همكاري مادي و معنوي نيكوكاراني است كه علاقمندند دست نيازمندي را بگيرند و با حفظ كرامت انساني نور اميد را در دلها برافروزند.

دفتر مركزي موسسه در تهران :

خيابان ولي عصر (عج )– بالاتر از تقاطع زرتشت –كوچه نوربخش - پلاك 19 - طبقه دوم

ساعت كار موسسه روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 16 مي باشد .

ارتباط با موسسه از طريق تماس تلفني (تلفکس 88804013 و تلفن 4-88912692) و يا ايميل ( این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید) امکان پذیر است ومدیران موسسه پذیرای هر گونه پیشنهاد و انتقاد به منظور ارتقاء بخشیدن خدمات می باشند.

تاریخچه موسسه اجتماعی - فرهنگی یاس :

سال 1376 اولین روزهایی بود که یاس هنوز اسمی نداشت، شش نفر انسان خير انديش با درد ونگاهی مشترک، مجموعه ای را که بعدها "یاس" نام گرفت پایه گذاری کردند، شش ماه اول به مشاوره و تحقیق و بررسی گذشت تا خطوط کلی موسسه جديد التاسيس ترسیم شود. یاران "یاس" با رویکردی متفاوت و متمايز از ساير فعالیت های اجتماعی-فرهنگي و عملكرد خیریه های شناخته شده ، شروع به فعالیت کردند. "موسسه اجتماعی فرهنگی یاس" پس از طي مراحل مقدماتي در اسفند ماه 1378(رمضان المبارك سال 1420 ه. ق) تاسيس شد. و پس از انجام تشريفات اداري و حقوقي به شماره 12840 ثبت و رسماً فعالیت خود را آغاز کرد.

فضای امید بخش وشاداب سالهای 76 و 77 مشوق اصلی هيات امناي ياس براي ورود همه جانبه به صحنه ي فعالیت هاي اجتماعی و فرهنگي بود و امروز بانيان اين حركت خوشنودند که سرمایه های فکری و انسانی خود را صرف کاری بس ارزشمند و ماندگار کرده اند. اندیشه و احساس ومنابع مالي و غير مالي دهها انسان خير انديش ، سرمایه حمایت از هویت و شخصیت و زندگی شرافتمندانه بخشی از دختران ایران شد تا اميد در دل نيازمندان نخشكد و درخت انسانيت و گذشت و مهرباني خرم و سر سبز بماند .

ضمن اداي احترام و ابراز سپاس به هيات امناي تشكيل دهنده اين موسسه كه در دوازدهمين سال تاسيس خود به برگ و بار نشسته و نيز شكر گذاري به درگاه خداوند متعال كعه توفيق خدمت به هيات مديره هاي متعدد طي اين دوران را عنايت فرمود آخرين تغييرات هيات مديره كه در نشست امسال (1391) انجام شد بدين شرح اعلام مي گردد :

هيات مديره موسسه ياس

اعضاي اصلي

خانم زهرا صدر اعظم نوری (رييس هيات مديره )
خانم فرزانه خرقانی (مدیر عامل )
آقاي هاشم مهيمني ( نائب رییس )
خانم اعظم السادات سقطی، نسرین اکبری، فرشته سلیمانی ( اعضای اصلی )

اعضاي علي البدل

خانم صدیقه نفرلی
آقای محمد صحفی 
خانم فاطمه مهاجرانی ( خزانه دار )

بازرسين

آقای مهدی رحمانیان ( بازرس )
آقای غلامرضا ظریفیان ( بازرس علی البدل ) 

در دوره ي جديد، هيات مديره ياس مصمم است ضمن استفاده از تجربه هاي 12 سال گذشته برنامه ي كاري خدمات رساني خود را بر 3 محور اصلي: آموزش و كار آفريني ، مشاوره و بهداشت و سلامت مددجويان قرار دهد .

موسسه اجتماعي - فرهنگي ياس از همكاري عموم علاقمندان استقبال كرده و از ايشان دعوت مي نمايد ضمن مطالعه منشور ياس براي ارايه خدمت به دختران محروم كشورمان به جمع ما بپيونديد .